Hledáte práci? Vyberte si z 1 otevřených pozic

Jak hledat práci

Nemáte práci a chcete jí najít. Ale jak začít? Poradíme Vám!

Co Vás zajímá, jaké je Vaše vysněné zaměstnání? Co rádi děláte? Jak podle Vás vypadá ideální zaměstnavatel? To všechno jsou důležité otázky, na které bychom si měli odpovědět, než vůbec se samotným hledáním práce začneme.

Také je dobré zamyslet se nad sebou samým – co jsou Vaše přednosti, jaké máte dovednosti a  zájmy, jakého zaměstnavatele vlastně hledáte, jaké jsou Vaše hodnoty?

Pokud si dokážete na tyto otázky uspokojivě odpovědět, pak jste připraveni najít si novou práci!

Existuje mnoho možností, jak s hledáním zaměstnání začít – my Vám doporučujeme několik z nich.

Máme ale ještě jedno doporučení: nezapomeňte si pročistit svůj profil na sociálních sítích – zaměstnavatelé často uchazeče o zaměstnání prověřují na internetu, proto dbejte na to, aby Váš veřejný profil potenciálního zaměstnavatele neodradil.

Nejvhodnější sociální sítí pro hledání práce je LinkedIn. Je to vlastně takový Váš virtuální životopis, ale má spoustu dalších „vychytávek“, které do normálního životopisu nedostanete. Jedná se o profesní sociální síť a velmi často dostáváte sami nabídky od firem, podniků, které hledají zaměstnance. Jelikož se jedná o  profesní síť, měl by váš profil vypadat opravdu profesionálně. Začněte výběrem adekvátní fotografie, protože dobrý první dojem už podruhé udělat nemůžete. Pod vašimi základními údaji je část nazvaná Souhrn, ve které na sebe můžete upozornit. Pracovní zkušenosti je potom část, která popisuje Vaší dosavadní praxi. Je potřeba být stručný a  srozumitelně popsat, co jste skutečně dělali. Nekopírujte název pozice a popis pozice z interních dokumentů. Myslete na to, že personalisté používají LinkedIn také jako fulltextový vyhledávač a váš profil by měl obsahovat taková klíčová slova, aby vás našlo co nejvíce personalistů, kteří hledají lidi vašeho zaměření. Také Vám může při hledání práce pomoci sekce Dovednosti a doporučení. Pomocí LinkedIn můžete oslovit své současné i minulé kolegy a šéfy, aby Vaše dovednosti kliknutím potvrdili. Ideální je požádat pár kolegů o slovní doporučení, kde více popisuje vaši spolupráci a pracovní kompetence.

Ideální začátek je také se porozhlédnout po volných místech na internetu. Je mnoho webových portálů, kde se nabídky práce od zaměstnavatelů shromažďují, můžete však také zabrousit na stránky jednotlivých zaměstnavatelů – mnoho z nich hledá zaměstnance nejen přes zmíněné portály, ale také přes kariérní stránky na svých vlastních webech. Dozvíte se zde i spoustu prospěšných informací, které můžete využít při pohovoru.

Rozhodně při hledání práce nevynechejte personální agenturu. Díky úzké spolupráci se zaměstnavateli a vyškoleným profesionálům jsou personální agentury, jako například Manpower, schopné nabídnout Vám práci přímo pro Vás, navíc v různých lokalitách nebo od různých zaměstnavatelů. Personální agentury rozšíří Vaše možnosti, protože vědí, co se děje uvnitř společností pro které dělají nábory a mají přehled i o otevřených místech, které na internetu nejsou. Stále častěji se stává, že vlastně ani sami nevíme, kam bychom měli svoji další kariéru směřovat a  nemusí to být špatně. Něco jsme dokázali a teď chceme změnu, ale nevíme, kde jí najít. Dobrý personalista v agentuře Vás vyslechne a nabídne různé možnosti.

Dalším řešením je registrovat se na Úřadu práce, který také shromažďuje nabídky od zaměstnavatelů, a  může Vám tak nabídnout možnost pracovního uplatnění.

Na Facebooku existuje také řada různých regionálních nebo odborných čí zájmových skupin, které mohou podpořit Vaší snahu o nalezení ideálního zaměstnání.

Důležitým bodem je také šířit do světa informaci o tom, že práci hledáte. Dejte svým přátelům a  známým vědět, že chcete pracovat! Až 75 % pracovních míst se naplní pomocí známých a doporučení, proto neváhejte a všude rozhlaste, třeba přes Facebook, že hledáte novou práci.

Při využití těchto možností jistě brzo narazíte na nabídky, které Vás zaujmou. Pak přijde na řadu další krok a tím je napsání životopisu, nebo také zkráceně CV (Curriculum Vitae). S tím Vám poradíme v našem dalším videu!