Hledáte práci? Vyberte si z 1 otevřených pozic

Jak napsat motivační dopis

Motivační (někdy také průvodní) dopis je krátké pojednání o důvodech, které Vás vedou k rozhodnutí zúčastnit se výběrového řízení na danou pozici. Měl by personalistům posloužit jako doplněk, prostřednictvím kterého si udělají lepší přehled o tom, jaký je potencionální kandidát.
Není potřeba zdlouhavých zdvořilostních smyček, buďte věcní. Personalisté ocení, když přejdete rovnou k věci a sdělíte jim, jaká pozice je pro Vás zajímavá a proč by na ní měli vybrat právě Vás.

V motivačním dopisu není vhodný detailní popis jako v CV, vsaďte raději na příklady svých pracovních dovedností, případně úspěchů. Můžete také zmínit (samozřejmě pouze tehdy, je-li tomu opravu tak) svou orientaci na daném trhu, znalost odborné problematiky nebo fakt, že s Vaší osobou firma může získat také užitečné kontakty. Nezapomeňte napsat, jaký by mohl být Váš přínos pro firmu, co jí můžete nabídnout, to je v podstatě smyslem motivačního dopisu.

V závěru je vhodné poděkovat za čas, který personalista věnuje Vašemu dopisu a také vyjádřit zájem o osobní pohovor s personalistou, abyste měli možnost se mu představit osobně. Pamatujte na to, že motivační dopis je oficiálním dokumentem a má závaznou strukturu. Začněte adresou společnosti, nezapomeňte na jméno kontaktní osoby a zakončete svým podpisem a datem. Je také dobré zkusit se zamyslet nad tím, jak dopis bude působit na zaměstnavatele a podívat se na něj také z druhé strany ,,barikády‘‘.